Via Crucis na Jasnej Górze
W środę, 14 lutego rozpoczynamy Wielki Post. Kościół katolicki od wieków w ten sposób przygotowuje się przez 40 dni do największego święta Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. W tradycji polskiej wierni w każdy piątek Wielkiego Postu odprawiają Drogę Krzyżową, rozważając mękę i śmierć Jezusa. Pomocą ku temu są stacje Drogi Krzyżowej.
Na Jasnej Górze grupy pielgrzymkowe oprócz udziału w Eucharystii i modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej mają w planie także odprawienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Czynią to zazwyczaj na Wałach Jasnogórskich przechodząc i modląc się przy monumentalnych stacjach powstałych na początku XX wieku. Droga Krzyżowa na Wałach jest darem pątników, mająca upamiętnić Jubileusz Roku 1900. Od 1985 roku w każdy Wielki Piątek mieszkańcy Częstochowy gromadzą się na Wałach Jasnogórskich, aby uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Jasnej Górze.
Na początku XXI wieku powstaje „Golgota Jasnogórska” Droga Krzyżowa namalowana przez Jerzego Dudę Gracza. Jest to dar wotywny jego i rodziny dla Sanktuarium Jasnogórskiego. Od września 2001 roku udostępniona dla pielgrzymów nad trzecią częścią Kaplicy Matki Bożej. Składa się z 18 obrazów, które zaskakują sposobem przedstawienia postaci Jezusa, Jego cierpienia i męki. Artysta wpisuje bowiem historię cierpienia Polaków na przestrzeni wieków w cierpienie Jezusa.
Na dolnym poziomie trzeciej części Kaplicy Matki Bożej umieszczone są na ścianach tradycyjne stacje Drogi Krzyżowej. Powstały one w XVIII w. w pracowni malarskiej na Jasnej Górze. Tu w każdy piątek Wielkiego Postu odprawiana jest Droga Krzyżowa dla pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy.
Na uwagę zasługuje także Droga Krzyżowa, która znajduje się w Kaplicy św. Jana Pawła II. Są to miniatury stacji Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Wykonał je artysta rzeźbiarz węgierski Varga Gábor.
Fundatorami kaplicy są między innymi węgierski konfrater pauliński pan Dabróka Lászlo z rodziną i państwo Anna i Kazimierz Wolscy. Kaplica została otwarta i poświęcona 22 października 2021 r.
Mając na uwadze zbliżający się Wielki Post chcemy zaproponować pielgrzymom jasnogórskim możliwość zapoznania się także od strony historycznej i artystycznej z Drogami Krzyżowymi, które znajdują się na terenie naszego sanktuarium. Zapraszamy więc do zwiedzania Jasnej Góry z przewodnikiem na szlaku „Via Crucis na Jasnej Górze”
Historia Nabożeństwa Drogi Krzyżowej
Zdjecie: Biuro Prasowe Jasnej Góry