PL_pl EN_uk fr it de

Jasnogórskie Centrum Informacji

Uwaga!!! Z powodu prac remontowych BAGAŻOWNIA jest NIECZYNNA i nie ma możliwości zwiedzania Bastionu św. Rocha!!!
Uwaga! Od 14.01.2019 r do 23.01.2019 r Muzeum 600-lecia będzie nieczynne - remanent!!!

Aktualności » Wystawa "Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku"

Wystawa

Inauguracja wystawy ‘Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku’ odbyła się we wtorek, 4 grudnia, na Jasnej Górze. Wystawa prezentuje na 40 planszach eksponaty z prywatnej kolekcji pana Wojciecha Postuły z okresu od Manifestacji Warszawskich do roku 1918. Wystawę oglądać można na jasnogórskich Wałach od strony I Stacji Drogi Krzyżowej.

Wystawa w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości powstała z inicjatywy Iwony Knechty z Wydawnictwa ‘Grafika’ na bazie książki ‘Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku’ Wojciecha Postuły, który w ciągu 8 lat zgromadził kilkaset przedmiotów.

Mszy św. inauguracyjnej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W uroczystościach udział wzięli: Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Marek Kacprzak, prezes „Cymelium” Fundacji Ratowania Dziedzictwa Narodowego. Eucharystię koncelebrował m.in. o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości.

Po błogosławieństwie nastąpiło uroczyste wręczenie arcybiskupowi Wacławowi Depo medalu ‘Pro Bono Poloniae’. Medal ten ustanowiony został z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyznawany jest osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na Wały jasnogórskie, gdzie przy I Stacji Drogi Krzyżowej wystawione zostały plansze wystawy ‘Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku’. Wstęgę przeciął abp Wacław Depo. Z ramienia Jasnej Góry obecny był o. Waldemar Pastusiak, kustosz klasztoru jasnogórskiego.

więcej

Zdjęcie z arch. BPJG


wróć »