PL_pl EN_uk fr it de

Jasnogórskie Centrum Informacji

Uwaga!!! Z powodu prac remontowych BAGAŻOWNIA jest NIECZYNNA i nie ma możliwości zwiedzania Bastionu św. Rocha!!!
Uwaga! Od 14.01.2019 r do 23.01.2019 r Muzeum 600-lecia będzie nieczynne - remanent!!!

Aktualności » Adwentowe Wieczory Organowe

Adwentowe Wieczory Organowe

XVII Jasnogórskie Wieczory Organowe rozpoczną się w sobotę, 1 grudnia na Jasnej Górze. W ten szczególny sposób, już po raz 17., organizatorzy - Ojcowie Paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska - pragną uświetnić czas Adwentu. W każdą sobotę adwentu zabrzmi koncert w wykonaniu artystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy

Jasnogórskie Wieczory Organowe odbywać się będą w sobotnie wieczory w bazylice jasnogórskiej, a wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

„To okazja, aby przypomnieć, że Jasna Góra od wieków jest mecenasem sztuki i ośrodkiem muzyki sakralnej. To także sposobność prezentacji piękna jasnogórskich organów, poddanych ostatnio konserwacji” – mówi o. Sebastian Matecki, paulin, koordynator wydarzenia.

Pierwsze z muzycznych spotkań odbędzie się w bazylice jasnogórskiej 1 grudnia, wyjątkowo o godz. 17.00. Gościem wieczoru będzie Michael Hartel z Niemiec. „Jego obecność ma charakter rewizyty – mówi o. Sebastian Matecki - W kościele, w którym on gra jako stały organista, kilkukrotnie gościł nasz jasnogórski chór Pueri Claromontani wraz z jasnogórskim organistą Jarosławem Jasiurą. Ponieważ obydwaj są organistami koncertującymi, więc w tym roku udało się zaprosić pana Michaela, aby mógł z nami tutaj podzielić się dorobkiem swojej pracy artystycznej”.

Gościem kolejnego wieczoru będzie Emanuel Bączkowski, muzyk młodego pokolenia, który z Jasną Górą związany jest poprzez przynależność do Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogurodzicy. Następnie koncertował będzie Wacław Golonka, profesor Uniwersytetu Muzycznego w Krakowie, a cykl tegorocznych spotkań uwieńczy występ Jasnogórskiego Chóru Pueri Claromontani wraz z Orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. Za organami zasiądzie wtedy asystent jasnogórskiego chóru, Michał Pyrkosz.

Program tegorocznych Jasnogórskich Wieczorów Organowych:

sobota, 1 grudnia, godz. 17.00
Michael Hartel (Niemcy) - organy

sobota, 8 grudnia, godz. 19.00
Emanuel Bączkowski - organy

sobota, 15 grudnia, godz. 19.00
Wacław Golonka - organy

sobota, 22 grudnia, godz. 19.00
Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani
Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Opolu
Michał Pyrkosz - organy
Katarzyna Kłosowska – sopran
Paweł Walankiewicz- tenor
Nikhil Goyal - bas
Jarosław Jasiura, Hubert Prochota – dyrygenci
przygotowanie chóru: s. Maria Bujalska, Jarosław Jasiura
przygotowanie orkiestry - Hubert Prochota

zapraszają
Ojcowie Paulini
Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska


wróć »