PL_pl EN_uk fr it de

Jasnogórskie Centrum Informacji

Uwaga!!! Z powodu prac remontowych BAGAŻOWNIA jest NIECZYNNA i nie ma możliwości zwiedzania Bastionu św. Rocha!!! Uwaga!!!

Aktualności » Pamiętamy o zmarłych

Pamiętamy o zmarłych

Listopad to czas modlitewnej pamięci o wszystkich Zmarłych.

Na Jasnej Górze w dniu 1 listopada o godz. 16:15 odprawione zostaną uroczyste Nieszpory z wypominkami za zmarłych połączone z procesją w bazylice jasnogórskiej.

W dniach od 3 do 5 listopada o godz. 7:00 (w poniedziałek o godz. 17:30) w Kaplicy Matki Bożej będą odprawiane Msze św. wspólnotowe za zmarłych:
- 3 listopada za zmarłych ojców i braci Zakonu Paulinów (godz. 7:00)
- 4 listopada za zmarłych rodziców i krewnych paulinów (godz. 7:00)
- 5 listopada za zmarłych przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry (godz. 17:30).

Przez cały listopad na Jasnej Górze odprawiana będzie Msza św. za zmarłych z wypominkami. Msza św. wypominkowa celebrowana będzie od poniedziałku do soboty w bazylice o godz. 7.00, natomiast w niedziele - o godz. 6.30. Intencje można składać w Zakrystii i w punktach przyjmowania na Msze św.

Przez cały listopad jest czynna XVII-wieczna krypta ze szczątkami i prochami paulinów, która znajduje się w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Udostępnianie dla przybywających Częstochowian i pielgrzymów krypty to wieloletnia, jasnogórska tradycja.

Tu, w niszach wykutych w skale, w 36 wnękach grobowych chowani byli mnisi paulińscy. Ich kości złożono we wspólnym grobie 13 października 1836 r. Na ścianie przed wejściem do krypty jest tablica z wykazem pochowanych tam ojców i braci. W krypcie spoczywają m.in. generałowie Zakonu i przeorzy Jasnej Góry m.in.: o. Pius Przeździecki i o. Piotr Markiewicz.

Od lat 60-tych XX wieku zmarli ojcowie i bracia paulini chowani są na miejskim cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Są tam dwa grobowce paulińskie – „starszy” z wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej wyrytym na granitowej płycie, tuż obok kościoła św. Rocha i „nowszy”, z 1990 r. na tzw. nowej części cmentarza z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego.

Od południa Dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach można uzyskać odpust zupełny za dusze w czyśću /tylko jeden raz/. Warunki zyskania odpustu są następujące:
1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
2) odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”,
3) dowolna modlitwa w intencji Ojca Świętego
4) spowiedź i komunia św.
W dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza pozyskuje się odpust cząstkowy.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn
2011-11-01

zobacz: www.jasnagora.com


Zdjęcie z arch. BPJG


wróć »